Rozwód jest, obok nieoczekiwanej utraty osoby bliskiej (np. w skutek wypadku czy choroby) drugim powodem do poważnego kryzysu w naszym życiu. Jest to sytuacja, w której musimy zupełnie przebudować swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Niejednokrotnie zmieniamy miejsce zamieszkania. Bywa, że rzadziej widujemy się z dziećmi. Musimy odpierać ataki środowiska. To wszystko powoduje, że niejednokrotnie błądzimy jak dziecko we mgle. Nie wiemy czy rzeczy, które mówimy czy robimy nie zostaną wykorzystane przeciwko nam.

Dlatego też w sprawie rozwodowej, od samego początku powinien towarzyszyć nam dobry prawnik. Pytanie jak takiego wybrać? W Gdyni jest wiele kancelarii prawnych. Na co konkretnie zwrócić uwagę?

Cechy dobrego prawnika

Na pewno pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić jest specjalizacja. Zagadnień prawnych i zawiłości prawa jest mnóstwo. Właśnie dlatego należy zwrócić uwagę czy nasz prawnik ma odpowiednią specjalizację.

Dobrze gdy pełnomocnik potrafi wykazać również doświadczenie. Jednak tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że początkujący adwokat ma dużą motywację, aby swoje pierwsze sprawy poprowadzić z należytą starannością. Dzięki temu będzie mógł liczyć na polecenia.

Sprawą oczywistą wydaje się, że nasz adwokat powinien być profesjonalistą. Co to znaczy? Musi on w odpowiedni sposób zaplanować strategię działania i w jasny i zrozumiały dla nas sposób nam ją przedstawić. Koniecznym warunkiem jest to, aby nasz pełnomocnik nie ulegał wpływom i bezwzględnie trzymał się zasady tajemnicy zawodowej. Sprawy rozwodowe toczą się różnie. Bywa, że byli partnerzy potrafią się dogadać i wszystko przechodzi raczej bez napięć. Niestety często sprawa toczy się wg zasady „wszystkie chwyty dozwolone” i tutaj profesjonalizm naszego prawnika jest sprawą kluczową.

Nasz pełnomocnik powinien dawać nam pełne wsparcie (oczywiście w zakresie swoich obowiązków) i wykazywać się empatią. Sprawy rozwodowe są bardzo dynamiczne. Trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność i dobrze jest,k większość z tych sytuacji nasz adwokat potrafi niejako przewidzieć.

Nie bez znaczenia jest również fakt, jak czujemy się rozmawiając z adwokatem. Powinniśmy się czuć w miarę swobodnie (na tyle, na ile to możliwe zważywszy na okoliczności) i koniecznie musimy darzyć prawnika zaufaniem. 

Ostatnią rzeczą jest to, aby adwokat nie działał na naszą niekorzyść finansową. Chodzi o to, aby niepotrzebnie nie mnożyć kosztów sprawy. Zawsze powinien on z nami konsultować posunięcie, które mogłoby wygenerować dodatkowe koszty. 

Czy adwokat jest mi naprawdę potrzebny?

Wybór osoby, która będzie nas reprezentowała w sprawie rozwodowej jest bardzo istotny. Możemy popytać w swoim środowisku o polecenia lub poczytać opinie w Internecie. W dobie socjal mediów nie trudno je znaleźć. Oczywiście warto też wziąć poprawkę i każdą opinię uważnie przejrzeć. Najbardziej wiarygodne to te, z których autorem jesteśmy w stanie się szybko skontaktować. Jest tak dlatego, że na zwykłym forum internetowym, pod pseudonimem w łatwy sposób można pisać opinie niekoniecznie mające cokolwiek wspólnego z prawdą.

Czy warto mieć adwokata w sprawie rozwodowej? Zdecydowanie tak. Jest to osoba, która na co dzień ma z tym tematem do czynienia i będzie w stanie wiele rzeczy podpowiedzieć. W tak silnej sytuacji stresowej warto mieć wsparcie osoby trzeciej, która na temat spojrzy zupełnie chłodno. Poza tym zawiłości systemu sądownictwa są na tyle skomplikowane, że na ich rozwikłanie będziemy tracić czas i energię a niejednokrotnie spore pieniądze. Można sobie tego zaoszczędzić wybierając dobrego pełnomocnika.

Konsultacje w sprawie artykułu z kancelarią https://prawokarne.info