Co to jest intercyza

Co to jest intercyza

W myśl polskiego prawa z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Tymczasem dla niektórych osób wspólność majątkowa może wcale nie być korzystna. Dlatego czasem mówi się o intercyzie przedmałżeńskiej. Taka umowa budzi jednak niezdrowe emocje i skojarzenia. Jednak warto tą opcję przemyśleć.

Elastyczność

Nie każdy wie, że intercyza nie jest nieodwołalna. Oznacza to, że wbrew pozorom jest rozwiązaniem elastycznym. Można ją podpisać przed ślubem, a także zmieniać jej zakres w trakcie trwania małżeństwa lub nawet całkowicie ją znieść. Warto też wiedzieć, że intercyzę można podpisać także po ślubie. O dostępnych możliwościach zawsze rzetelnie poinformuje każdy adwokat Gdynia.

Bezpieczeństwo

Podpisanie intercyzy warto rozważyć w sytuacji gdy jeden z małżonków prowadzi firmę lub chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Dzięki temu w przypadku problemów finansowych zadłużenia nie zostaną pokryte środkami z majątku wspólnego. Intercyza jest też dobra dla tych, którzy mają problemy finansowe i nie chcą nimi obarczać przyszłego współmałżonka. Umowę można też polecić tym osobom, które wykonują zawód, który jest obarczony odpowiedzialnością finansową za błędy. Oczywiście intercyza jest też podpisywana przez tych partnerów, między którymi jest znaczna różnica majątkowa i nie chcą być od siebie zależni. Warto też wziąć pod uwagę, że intercyza bardzo pomaga w przypadku przeprowadzenia ewentualnego rozwodu.

Minusy intercyzy

Jak każde rozwiązanie, intercyza ma także wady. Jedną z nich jest to, że małżonkowie mający rozdzielność majątkową nie mogą się wspólnie zadłużać, co oznacza, że nie dostaną na przykład wspólnego kredytu na zakup mieszkania lub domu. Zdolność kredytowa w przypadku zaciągania kredytów i pożyczek jest liczona osobno. Małżonkowie nie mają też możliwości wspólnego rozliczania podatku dochodowego.

Niezależnie od tego czy skorzystamy z podpisania intercyzy czy nie, warto rozważyć taką możliwość. Intercyza niesie ze sobą wiele korzyści i ma pomóc w regulowaniu rodzinnego budżetu oraz chronić przed wieloma trudnościami. Dlatego intercyza nie powinna być czymś co dzieli małżonków czy świadczy o wzajemnej nieufności.