Wybór odpowiedniej platformy ecommerce wbrew pozorom nie jest prosty. Do dyspozycji masz rozwiązania dostępne w modelu usługowym, aplikacje dostępne w ramach wolnej licencji i aplikacje komercyjne. Co wybrać?

Jaką platformę dla sklepu wybrać?

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jakie masz środki na ich realizację postawionego przed sobą celu.

Budżet powyżej 100K

Przy takich środkach masz praktycznie dowolność, co nie znaczy, że powinieneś od razu szastać pieniędzmi na lewo i prawo. Taki budżet w praktyce stawia przed Tobą kolejne wybory, np. wybór wykonawcy. W każdym razie stać Cię na wynajem profesjonalnego doradcy, który zadba o wszystkie szczegóły realizacji, dobierze oprogramowanie, wykonawcę itd…

Budżet powyżej 10K

To także przyzwoity budżet aczkolwiek należałoby go tu doprecyzować. Jeśli to np. 11 000 zł pula dobrych agencji specjalizujących się w eCommerce drastycznie spadnie i może być trudno znaleźć przy tym budżecie kogoś sensownego. Z drugiej strony jeśli budżet to kilkadziesiąt tysięcy zł, wówczas znajdziesz wiele agencji, które zajmują się wdrożeniami systemów Open Source, a nawet autorskich rozwiązań, które chętnie nawiążą z Tobą współpracę.

Budżet poniżej 10K

Zazwyczaj przez rozpoczynających przygodę z własnym sklepem, ten budżet uznawany jest za spory. W praktyce jednak daje on już bardzo ograniczone pole manewru. Freelancer, niewielka agencja i to nie koniecznie z odpowiednim doświadczeniem, to grupy, które podejmą się zadania. Pytanie tylko czy warto?

Jeśli masz do zainwestowania 10 000 zł to prawdopodobnie całą te kwotę pochłonie wybrana agencja/freelancer. Dla Ciebie oznacza, to nic innego jak opróżnienie portfela i brak środków na marketing. Jeśli w ten sposób zorganizujesz proces, to ryzyko, że wydane 10K zostanie po prostu wyrzucone w błoto jest ogromne.

W takiej sytuacji będąc na Twoi miejscu nie rozglądałbym się za wykonawcą. Nauczyłbym się pracy ze sklepem, uruchomił go, co nie jest tak skomplikowane jakby mogło się wydawać, a budżet jaki zaoszczędzę wpompuję w marketing.

Jeśli obawiasz się, że nie podołasz, poniżej kilka linków do bezpłatnych materiałów edykacyjnych na ten temat:

WooCommerce czy Prestashop

To dwa najpopularniejsze narzędzia do samodzielnej budowy sklepu internetowego. I znowu masz dylemat. Które z nich wybrać?

Sklep WooCommerce

Sklep WooCommerce

WooCommerce to wtyczka dla systemu WordPress. Uruchomiony w 2011 roku WooCommerce szybko urósł do rangi jednego z najlepszych rozwiązań e-commerce zarówno dla dużych, jak i małych sklepów internetowych.

W chwili gdy piszę ten artykuł z WooCommerce korzysta około 30% sklepów internetowych, w tym niektóre należące do najlepszych światowych marek.

Ponieważ WooCommerce jest darmową wtyczką o otwartym kodzie źródłowym, programiści na całym świecie każdego dnia przyczyniają się do ulepszania tej platformy.

W rezultacie do dyspozycji masz ogromną listę funkcji WooCommerce, które obejmują prawie wszystko, czego można oczekiwać od najwyższej klasy platformy e-commerce.

Sklep Prestashop

Sklep Prestashop

PrestaShop to starszy stażem produkt, który zyskał reputację niezawodnego systemu pozwalającego prowadzić sklep internetowy. Po raz pierwszy wydany w 2007 roku, nadal jest wybierany przez wielu programistów tworzących rozwiązania do zarządzania produktami.

Prestashop, to także dostęp do bogatej bazy rozszerzeń i motywów, z których jednak większość to dodatki płatne (na tym polu Prestashop przegrywa z WooCommerce).

Które narzędzie wybrać?

Jeśli zależy Ci na wdrożeniu wielu specyficznych funkcji, a jednocześnie zależy Ci na optymalizowaniu budżetu związanego z utrzymaniem sklepu, WooCommerce będzie lepszym wyborem. Oferuje o wiele bogatszą bazę dodatków, z których spora ilość to rozszerzenia dostępne bezpłatnie.

Znajdziesz także znacznie więcej materiałów edukacyjnych dostępnych bezpłatnie lub w formie płatnych kursów. Tu w szczególności polecam Ci PoznajWP.pl

WooCommerce to także większa swoboda i skalowalność w rękach osób nie będących programistami. W przypadku Presty wdrożenie określonej funkcji bardzo często wiąże się z koniecznością zlecenia zadania agencji. W przypadku Woo, zazwyczaj jesteś w stanie poradzić sobie z wyzwaniem na własną rękę.