wentylacja mechaniczna

wentylacja mechaniczna

Jedną z najważniejszych instalacji w każdym budynku jest wentylacja. Wymiana zużytego powietrza na świeże musi przebiegać ciągle i sprawnie. Wszystko jednak zależy od rodzaju wentylacji. Każdy z nich ma swoją intensywność, różni się skutecznością, awaryjnością, a także kosztem wykonania i eksploatacji.

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna zwala także wentylacją naturalną to najprostszy system wymiany powietrza. System ten wykorzystuje system kominów wentylacyjnych, dzięki któremu zużyte powietrze wydostaje się przez kratki wentylacyjne i kanały wywiewne do kominów, a świeże powietrze napływa poprzez wszelkie otwory w ścianach, drzwiach, oknach. Wentylacja grawitacyjna wiąże się z kosztami dotyczącymi samej budowy systemu, potem użytkowanie jest całkowicie bezpłatne, a system nie wymaga czyszczenia i serwisu. Wadą jest jednak to, że intensywność wymiany powietrza zmienia się w zależności od pogody, pory roku, temperatury. Intensywności wymiany powietrza nie daje się też w żaden sposób regulować.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja określana jako mechaniczna lub wymuszona, polega na wymianie powietrza dzięki urządzeniom wentylacyjnym. Takie urządzenie umożliwia kontrolę nad intensywnością wentylacji i sterowanie tym systemem. Wentylacja mechaniczna cechuje się dużo większą skutecznością od wentylacji naturalnej i jest niezależna od warunków zewnętrznych. Jednak mimo licznych zalet niewiele budynków jest wyposażonych w wentylację mechaniczną ponieważ jest ona droższa w zakresie wykonania i eksploatacji, a także jak w przypadku każdego urządzenia, możliwa jest jej awaryjność.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja z odzyskiem ciepła działa tak jak opisana wyżej wentylacja mechaniczna z tą różnicą, że system rozbudowany jest o rekuperator, który odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z budynku. Jest to coraz chętniej stosowane rozwiązanie, szczególnie w budynkach tworzonych w oparciu o zasady energooszczędności i ekologii. Wentylacja w tym wypadku jest niezależna od warunków zewnętrznych, dodatkowo nawiewane powietrze podlega filtracji co korzystnie wpływa na zdrowie. Taki system zapewnia pozbywanie się intensywnych zapachów z pomieszczeń, przyczynia się do redukcji przeciągów, a także pozwala uniknąć zaparowania okien i luster.